Ez csak vicces (?), de azért leírom.
Tavasszal volt szerencsém egy konferencián beleszaladni egy "A terminológia műhelyei Európában" című előadásba. Ott találkoztam először ezzel a szép és sokat sejtető kifejezéssel (
"terminológiai műhely"). Az Európai Unióhoz való csatlakozásunk, és ezzel együtt a szabványrendszer megjelenése teszi szükségessé ezen rejtélyes orafaktúrák felállítását. Az említett intézmények volnának hivatottak a legkülönbözőbb szakmák terminus technicusainak megalkotására, illetve a már meglévő szaknyelvek egységesítésére.
Volnának? Hivatottak? Mire is a
többes szám? No igen: a magyar helyzet némiképp eltér a nemzetközitől. Európa más országaiban ugyanis az a tendencia, hogy az egymással rokon nyelvek akár országhatárokon átívelő együttműködésre is hajlandóak a terminológiaalkotás területén, a skandináv vagy a germán nyelveket beszélő országok például egy-egy ilyen központi intézményt tartanak fenn, amely a szakkifejezések egyetlen és abszolút felelőse. Magyarországon azonban
két (!) ilyen csoport is működik (a
MaTT és a
TermIK), amelyek egymástól függetlenül próbálnak eredményeket felmutatni. Így némi nehézségbe ütközik majd az elméleti cél, az egységesség elérése.
Egy kedves barátunkat idézve: "No, ez sem igaz!", mivel a TermIK tavasz óta nem adott életjelt magáról, így kénytelenek vagyunk feltételezni, hogy azóta nem ért el számottevő eredményeket. De még mindig jobb helyzetben van, mint a MaTT, mert ők a 2005 május 12-ei alakuló ülés óta szinte alig változtattak oldalukon - leszámítva szeptemberi ülésük jegyzőkönyvét.
Akkor hát még egyszer: egy ilyen terminológiai központ nem biztos, hogy jó, de ha már kitalálták, legalább működjön. EGY.